Çift Cidarlı Baca Sistemleri

Sıvı, Katı ve Gaz yakıtlı sistemler için uygundur.

Baca malzemesi

Astar Malzemesi : 0,50 mm Aısı 316 L paslanmaz çelik
Ara katman : 30 - 50 mm rabis telli taşyünü
Kaplama malzemesi : 430 çelik - galvaniz - gofrajlı alüminyum
Kalınlık aralığı : 0,40 - 0,70 mm
Çap aralığı : 100 - 600 mm

Çift cidarlı bacalar doğalgaz, fuel oil yada ekolojik katı yakıtla çalışan sistemlerden çıkan atık gazın atmosfere güvenli şekilde bağımsız olarak atılması için kullanılan baca sistemidir.

Bacalar, ısı ve basınç farklılıklarıyla çalışırlar. Burada temel kural gaz temasına haiz olan yüzey ısısının, atık gaz atmosfere atılana kadar yoğuşma sıcaklığının altına düşmemesini sağlamaktır. Bunu sağlamak içinde tüm baca sistemi 30 MM – 100 MM (ortam ısısı ve baca çalışma şartlarına bağlı olarak) Mineral Lifli Taş Yünleri ile sarılarak ısı korunur. Ayrıca kullanılan izolasyon malzemelerini korumak ve baca sistemine dekoratif bir görüntü katmak amacı ilde üzerlerine kaplama malzemeleri kullanılarak ikinci bir cidar oluşturulur.

Bu tarz bacalar genellikle bina dışı uygulamalarda, büyük ve geniş şaftlarda, kendi kendini taşıyan baca sistemlerinde, konstrüksiyon yardımı ile taşınan baca sistemlerinde kullanılırlar. 

Düşey yük alt ana taşıyıcı üzerinde taşınır ve modüller birleştirme kelepçeleri ile birleştirilirler. Muflu geçme seklinde imal edilen baca sistemlerinde geçme bölgelerinde basınç tipine bağlı olarak jel veya termoplastik conta kullanılmaktadır.

Genel bilgi :
İdeal olarak bir kazana bir baca bağlanmalıdır. Bazı özel( yer olmaması , baca çapının yüksek tutulması, rapor istenmemesi doğalgaz kullanılmaması gibi) durumlarda 2 kazana 1 adet baca bağlandığı olmuştur. Bu sisteme pantolon adı verilir.

Gaz dağıtım şirketleri tarafından bu tip bacalara kesinlikle kabul verilmemektedir. Uygun olanı yukarıdada belirttiğimiz gibi bir kazan bir adet baca sistemidir.

Duman kanalının kazan tarafına bağlantı noktasından itibaren baca çapının en az üç katı mesafesinde yer alacak şekilde analiz manşonu kaynatılmalı ve ağzı tapalanmalıdır. Analiz manşonunun ağzı kanal izolesinin dışına kadar çıkmalıdır.